Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Artykuły do ogrodoterapii

( ilość produktów: 1 )

Ogrodoterapia

Ogrodoterapia, znana także pod nazwą hortiterapia, to metoda terapii, której celem jest poprawa nastroju i zdrowia psychicznego, poprzez kontakt z naturą. Odbywa się ona dzięki interakcji człowieka z otaczającym go ogrodem lub przyrodą i ma na celu osiągnięcie relaksu oraz poprawę samopoczucia.

Hortiterapia a hortikuloterapia

Hortiterapia, hortikuloterapia lub po prostu ogrodoterapia to zamienne nazwy terapii ogrodem. Są to wszelkie formy aktywności, wykonywane w ogrodzie, w otoczeniu przyrody i roślinności. Hortiterapia to scenariusz zajęć, który przewiduje nie tylko prace ogrodowe, ale także wszelkie formy doświadczania natury, również te emocjonalne.Hortiterapia w Polsce dzieli się na dwie formy - czynną oraz bierną. Czynna hortiterapia to kurs polegający na nauce i wykonywaniu drobnych prac ogrodowych, dzięki którym podopieczny ma bezpośredni wpływ na wzrost roślin - sadzi je, pielęgnuje oraz zbiera. Hortiterapia czynna to doskonały sposób na aktywizację ruchową oraz wzmocnienie sił witalnych i doskonalenie zdolności manualnych. Bierna ogrodoterapia ogranicza się natomiast do wąchania, dotykania i obserwacji otaczającej roślinności.

Jakie są plusy ogrodoterapii?

Korzyści z terapii w ogrodzie są ogromne. Największe efekty można zaobserwować szczególnie u osób, u których z racji wieku nastąpiła obniżona sprawność ruchowa. Tego typu zajęcie pozwala w niezbyt agresywny sposób rozruszać mięśnie i stawy. Często traktuje się je jako formę rehabilitacji, w której udział biorą pacjenci niepełnosprawni ruchowo.Fizyczne aspekty to nie jedyne, które przemawiają na plus ogrodoterapii. Ogrodoterapia sprawdza się też jako czynnik wspomagający osoby osamotnione, często od lat niewychodzące ze swoich czterech ścian, u których alienacja i samotność są głównymi przyczynami obniżonego nastroju, a nawet depresji. Jest to dobry sposób na poprawę samopoczucia psychicznego, ale także nawiązanie nowych relacji z innymi ludźmi.W ogrodoterapii przydatne będą wszystkie narzędzia i produkty do ogrodu, które można znaleźć w naszym sklepie w przystępnych cenach.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
JESTEM BARDZO ZADOWOLONA Z REALIZACJI ZAMÓWIENIA
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
pixel