Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aktywizacja seniorów z demencją w domu pomocy społecznej

2022-09-07
Aktywizacja seniorów z demencją w domu pomocy społecznej

 

Dom pomocy społecznej to miejsce, w którym znajdują schronienie pacjenci z różnymi problemami. Trafiają tam także seniorzy ze zdiagnozowaną demencją. Stadium choroby bywa różne. Jednak wszyscy pacjenci w mniejszym lub większym stopniu mają zmiejszony dostęp do rzeczywistości. Tym bardziej warto zadbać o odpowiednią aktywizację podopiecznego. Przekonaj się, jak wiele narzędzi Ci w tym pomoże. 

Po co aktywizować osobę z demencją?

Kontakt z chorym seniorem bywa utrudniony. Powodem jest pogarszająca się kondycja mózgu pacjenta. Demencja to choroba, w wyniku której uszkodzeniu ulegają środki odpowiedzialne za pamięć, logiczne myślenie, ale także codzienne funkcjonowanie podopiecznego. Senior znajduje się w stanie otępienia, znacznie spowalnia. Nie oznacza to jednak, że nie odczuwa podstawowych potrzeb. Jedną z nich jest aktywność. Wielu seniorów przed zdiagnozowaniem choroby uprawiało sporty, realizowało pasje lub wypełniało swój czas licznymi zajęciami. Demencja nie jest równoznaczna z bezczynnością. Aktywizacja takich seniorów ma znaczenie społeczne, ale także terapeutyczne. 

Bierność w demencji

Bierność u seniora ze zdiagnozowaną demencją to częsta przyczyna sytuacji problemowych. Podopieczni są niespokojni, a nawet agresywni. Monotonia skutkuje stopniowym wycofaniem się podopiecznego. Z czasem przestaje reagować na bodźce zmysłowe, co rzutuje na samopoczucie i jego stan emocjonalny. Nierzadko to właśnie brak odpowiedniej aktywizacji i stymulacji, np. sensorycznej, jest powodem zachowań problemowych, które obserwujemy u mieszkańców - czy mówimy tu o niszczeniu, rwaniu przedmiotów czy nawet tak skrajnych zachowań, jak dotykanie czy “zabawa” kałem. Dlatego tak ważne jest, by opiekunowie zaoferowali seniorom z domu pomocy społecznej odpowiednią aktywizację. To działanie wskazane niezależnie od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Ważne, by narzędzia i techniki dobierać indywidualnie do każdego pacjenta. 

Korzyści z aktywizacji seniora z demencją

Życie w domu opieki społecznej jest dość przewidywalne. Określone czynności są wpisane w grafik, którego sztywno trzymają się pracownicy zakładu. Dlatego nic dziwnego, że w tę codzienność wkrada się monotonia. Twoim zadaniem jest jej przeciwdziałać. Po co? Aktywizacja seniorów z domu pomocy społecznej znacznie opóźnia progresję choroby. Ochronisz podopiecznego także przed ryzykiem deprywacji sensorycznej. To sytuacja, w której chory przestaje reagować na bodźce. Warto zaznaczyć, że dzięki aktywizacji zyskasz coś znacznie cenniejszego. Jeżeli sięgniesz po właściwe narzędzia i techniki, zbudujesz kontakt z chorym. Senior aktywny to senior, który współpracuje, jest stabilniejszy emocjonalnie, a także cieszy się z doświadczania małych rzeczy. 

Formy aktywizowania seniora z demencją

Formę aktywności zaproponowanej seniorowi należy dopasować do fazy rozwoju choroby. Na wczesnym etapie aktywuj sfery poznawczą i funkcjonalną podopiecznego. W tym celu sięgnij po narzędzia, dzięki którym będziesz stymulować jego spostrzegawczość, zapamiętywanie i właściwe dobieranie słów. Pomogą Ci w tym gry dla seniora, ćwiczenia, puzzle oraz łamigłówki, które znajdziesz w naszej ofercie. Warto zaproponować zabawy ruchowe, dzięki którym senior poćwiczy czynności związane z samoobsługą i codziennym funkcjonowaniem. 

Wraz z postępem choroby, efektywność aktywizacji spada. Nie oznacza to jednak, że nie jest potrzebna. Progresja demencji nie ułatwia treningu mózgu. W tej sytuacji warto sięgnąć po narzędzia ułatwiające aktywizację sensoryczną i sensomotoryczną. W naszej ofercie znajdziesz produkty dopasowane do stymulacji każdego zmysłu seniora. 

Czym kierować się przy wyborze narzędzi do aktywizacji seniora?

Wybór odpowiednich narzędzi nie należy do zadań łatwych. Przede wszystkim warto bliżej poznać seniora. Dzięki temu jesteś w stanie zaproponować mu formy aktywności, które go zainteresują. Wystarczy odwołać się do jego wspomnień lub hobby. Aktywizacja seniorów z domu opieki społecznej będzie skuteczniejsza jeżeli zapytasz rodzinę, co dotychczas lubił robić senior. Nie daj się zbyć odpowiedzią: mama to nigdy nie miała jakiegoś szczególnego hobby. Drąż, dopytuj. A nawet z gotowania czy lubienia i troski o porządek można wypracować skuteczne formy aktywizacji. Niezależnie od fazy demencji, w której znajduje się Twój podopieczny, warto uzbroić bądź cierpliwy i otwarty. 

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
JESTEM BARDZO ZADOWOLONA Z REALIZACJI ZAMÓWIENIA
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
pixel