Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obudź zmysły chorego na demencję

2022-09-07
Pięć zmysłów. Każdy odpowiedzialny za inne doznania. Serwujemy je mózgowi jak najlepsze danie. Czy wiesz, że stymulowanie zmysłów działa leczniczo? Sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób chorujących na demencję. Właśnie o tym przeczytasz w poniższym artykule.
 
Świat chorego na demencję
 
Pacjent chorujący na demencję żyje w zawieszeniu. To poważne zagrożenie dla jego świadomości i pamięci. Traci zdolność komunikowania się z otoczeniem. Wielokrotnie ma problemy z poruszaniem się. W dodatku zdaje się być obojętny na to, co dzieje się wokół niego. Dlatego warto poszukać drogi, która pomoże dotrzeć do chorego. To sposób na komunikację z pacjentem, ale również metoda spowalniająca działanie choroby. Z pomocą przychodzą zmysły: subtelna melodia, intensywny zapach, żywy obraz, pobudzający dotyk lub wyrazisty smak. Działania sensoryczne to wyzwalacze. Przekonaj się, jak działają na chorego.
 
Stymulowanie zmysłów chorego – korzyści
 
Mózg chorego na demencję pracuje inaczej niż mózg osoby zdrowej. Zakończenia nerwowe zmniejszają się, przez co pacjent traci świadomość tego, co dzieje się w jego otoczeniu. Pomimo tysiąca bodźców, jakie towarzyszą jego życiu, zdaje się ich nie dostrzegać. Dlatego warto włączyć do jego terapii odpowiednie działania sensoryczne. To czynności, które pobudzają w chorym chęć komunikacji ze światem zewnętrznym, wywołują interakcje i przerywają odrętwienie wywołane chorobą. Będą skuteczne, jeżeli dopasuje się je indywidualnie pod pacjenta, np. pod jego wcześniejsze zainteresowania, ulubione rozrywki, hobby. Stymulacja sensoryczna przeprowadzona we właściwy sposób poprawia jakość życia pacjenta, zachęca do socjalizacji i wyjścia z dotychczasowego otępienia chorobowego. Jak pobudzać zmysły chorego? Odkryj pomoce do działań sensorycznych dla osób chorych na demencję.
 
WZROK – trening dla oczu
 
Oko przesyła do mózgu obrazy. Mogą działać na sferę wspomnień, ale także pobudzić do kreatywnego myślenia. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę takich wyzwalaczy. Jednym z nich są układanki magnetyczne. Pomogą w stworzeniu atmosfery, która zachęci do rozmowy o dawnych czasach. Pozwalają na swobodną aktywność nawet dla osób ograniczonych ruchowo. Znajdziesz tu gry angażujące dwóch graczy: karciane i motoryczne. Ich różnorodność ułatwi wyszukanie zestawu, który zainteresuje i zaangażuje chorego. Stymulację wzroku ułatwiają także wszelkie łamigówki, paronimy czy rozsypanki zdaniowe.
 
SŁUCH – stymulacja słuchu
 
Dźwięki mają moc pobudzania wspomnień. Zwłaszcza, te o działaniu kojącym. W terapię sensoryczną warto włączyć nagrania, które pomogą się choremu się zrelaksować i odbudować pewność siebie. W dodatku tego typu pomoce pobudzają do samodzielności. Pacjent może samodzielnie odtwarzać ulubione nagrania w dowolnej chwili.
 
WĘCH – walka z demencją przez zapach
Pobudzenie pamięci sensorycznej warto wspierać kilkoma działaniami na raz. Wystarczy rozpylić zapach, który pobudzi wspomnienia pacjenta. Takie rozwiązania mogą towarzyszyć rozrywce odnajdywanej w grach karcianych, słowotwórczych czy logicznych. W tym przypadku pomocny będzie spray, który pozwoli zabrać chorego na przejażdżkę po bardzo przyjemnych wspomnieniach wywoływanych przez woń.
 
DOTYK – pomoce sensoryczne stymulujące zmysł dotyku
 
Dotyk to bardzo ważny zmysł. Skupia dłonie i uwagę osoby żyjącej z demencją. Pomagają w tym gry i przedmioty, które zmieniają faktury i kształty: od miękkich po twarde, od ciepłych po zimne, od szorstkich po gładkie. Poza przyjemnością, poprawiają zręczność i koordynację ruchową pacjenta.
 
SMAK – przez żołądek do serca
 
Od lat znane jest powiedzenie: „przez żołądek do serca”. Prawda ta działa również w odniesieniu do działań sensorycznych podejmowanych z pacjentem chorującym na demencję. Smaki pobudzają wspomnienia, odsyłają do przyjemnych wydarzeń, zachęcają do podzielenia się spostrzeżeniami. To aktywność, którą pacjenci z pewnością pokochają!
 
Opieka nad chorym na demencję nie należy do zajęć łatwych. Wymaga odpowiedniej wrażliwości, doświadczenia, a także narzędzi wspierających. Doskonale to rozumiemy. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroki wachlarz produktów, które ułatwią Twoją codzienną pracę, a także zwiększą jej efektywność.
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Polecam
2022-12-22
Dziękuję, wszystko OK.
pixel