Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Znaczenie puzzli w terapii osób z demencją

2022-09-07
Znaczenie puzzli w terapii osób z demencją

Małe, rozsypane elementy. Wystarczy je sprytnie połączyć, by utworzyły całość. Pochylić się nad nimi, by nadać im zupełnie nowy charakter. To jedna z cech charakterystycznych puzzli. Przewijają się w edukacji dzieci, są atrakcją w deszczowe dni, ale stały się także narzędziem, po które chętnie sięgają terapeuci osób z demencją. Sprawdź dlaczego.

Puzzle - wybór naukowców

Opierasz swoje wybory o twarde, naukowe dane? W takim razie spodoba Ci się stanowisko uczonych, którzy dowiedli, że regularne układanie puzzli łagodzi objawy demencji lub pomaga wyhamować jej objawy. To forma spędzenia wolnego czasu, która doskonale aktywuje pewne obszary w mózgu seniora. Rozwija pamięć wzrokową, ale także uczy logicznego myślenia. Pomaga zachować mózg w dobrej kondycji. Ale to nie wszystko. Poznaj pozostałe korzyści związane z układaniem puzzli.

Wsparcie motoryki małej

Łączenie małych elementów w spójną całość wspiera motorykę małą. Wiąże się z chwytaniem drobnych elementów, obracaniem ich w dłoniach, ale także poszukiwaniami odpowiedniego członu. Tego typu ćwiczenia zaproponowane podopiecznym z demencją kilka razy w tygodniu mogą przynieść niesamowite efekty w terapii. Dzięki stymulacji obu półkul mózgowych zorganizujesz najlepszy trening dla mózgu podopiecznego, ale także zadbasz o jego samodzielność.

Relaks

Na liście korzyści związanych z układaniem puzzli przez seniorów znajduje się także płynący z tej rozrywki relaks. Z relacji terapeutów wynika, że ta forma aktywności minimalizuje agresję i ułatwia wyciszenie osób z demencją. Wzmacnia wiarę w siebie i swoje możliwości.

Trening dla oka

Układanie puzzli wymaga nieustannego skanowania elementów układanki. To trening na uważność, ale także doskonałe ćwiczenie dla oka. Senior wychwytuje poszczególne części pasujące do siebie. Łączy je w całość. Tym samym wzmacnia pamięć wzrokową i ćwiczy pamięć krótkotrwałą.

Socjalizacja

Twój podopieczny był duszą towarzystwa? Z pewnością demencja zmieniła jego dotychczasowe życie. Wprowadziła w nie element do tej pory nieznany – samotność. Układanie puzzli to sposób na zapewnienie interakcji z innymi. Ta sytuacja stwarza naturalną okazję do nawiązania dialogu, który może pomoże w przełamaniu pierwszych lodów, pobudzi wspomnienia i złagodzi uczucie samotności seniora.

Substancja pełna szczęścia

Układanie puzzli odpowiada za dobre samopoczucie. Zaangażowanie, które wiąże się z tą formą aktywności uwalnia substancję pełną szczęścia- dopaminę. Za jej sprawą podopieczny poczuje się szczęśliwy, ale także spełniony.

Puzzle – które wybrać?

Puzzle to rozrywka w zasadzie dla każdego. Wystarczy je dopasować do układającego. To zadanie kluczowe, by układanka kojarzyła się z odprężeniem i miło spędzonym czasem. Co warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim stopień zaawansowania choroby, ale także zainteresowania Twojego podopiecznego. Na naszych wirtualnych półkach znajdziesz wiele puzzli dedykowanych seniorom: https://vidacareplus.pl/puzzle-i-ukladanki-dla-seniorow . Różnią się liczbą elementów, poziomem trudności, a do tego celują w konkretną tematykę. Nawiązują do podróży, sztuki, przyrody czy ciekawych zainteresowań. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz te, które Twój podopieczny ułoży z nieskrywaną przyjemnością!

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Polecam
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
pixel