Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aktywizacja osób starszych - rodzaje i sposoby aktywizacji

2023-10-29
Aktywizacja osób starszych - rodzaje i sposoby aktywizacji

Aktywizacja seniorów to umożliwienie im podjęcie działań, które poprawią ich sytuację społeczną, edukacyjną, czy zawodową, dzięki stworzeniu im odpowiednich warunków. Poprzez aktywizację seniorów, przedłuża się ich samodzielne funkcjonowanie w środowisku lokalnym i domowym. Jak i dzięki czemu można wesprzeć aktywizację seniorów? Odpowiadamy w artykule.

Rodzaje aktywizacji osób starszych

Osoby w starszym wieku posiadają bardzo dużo wolnego czasu. Należy dbać o to, aby wykorzystali go dobrze, aktywnie dla siebie lub pomagając innym, włączając się do pomocy w różnych organizacjach, fundacjach lub stowarzyszeń. Właściwy wybór zajęć dla seniora, poprawia jego sprawność intelektualną i fizyczną. Można skorzystać z ofert Uniwersytetów Trzeciego Wieku, domów opieki lub klubów seniora. Osoba starsza również powinna się aktywizować przebywając w domu, nie tylko przy codziennych obowiązkach, ale również podczas spędzania czasu wolnego. 

Osoby starsze, mogą skorzystać z różnych rodzajów aktywizacji:

  • Aktywizacja społeczna seniorów - realizowana jest poprzez wolontariat oraz banki czasu (sieć wymiany usług, które są rozliczane za pomocą jednostek czasu). Dzięki tej formie, osoby starsze angażują się w funkcjonowanie społeczności lokalnych, czują się docenione i potrzebne, a dodatkowo, nawiązują kontakt z innymi osobami. 
  • Aktywizacja edukacyjna seniorów - realizowana jest poprzez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Seniorzy uczęszczają na zajęcia, gdzie mogą nauczyć się języka obcego i obsługi komputera oraz uczestniczyć w wykładach na tematy, które ich interesują.
  • Aktywizacja zawodowa seniorów - polega na uczestnictwie osób starszych w kursach, które podnoszą ich kwalifikacje.
  • Aktywność fizyczna seniorów - u osób starszych bardzo ważny jest ruch, dlatego powinni oni wykonywać łatwe, bądź o umiarkowanym stopniu ćwiczenia (np. jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie, spacer, taniec).
  • Uczestnictwo w domowych obowiązkach - wykonując jak najdłużej domowe obowiązki, senior jest samodzielny oraz poprawia to jego samoocenę. Wykonywanie takich czynności, jak sprzątanie czy gotowanie, poprawia  samopoczucie osoby starszej.

Aktywność podczas czasu wolnego - przebywając w domu, senior może być aktywny poprzez: 

  • aktywności artystyczne - arteterapia pomaga utrzymać sprawność manualną, mogą w niej znaleźć się takie zajęcia, jak: składanie origami, decoupage, kolorowanki dla dorosłych lub malowanie akwarelami;
  • granie w gry, układanie puzzli - gry dla seniorów są bardzo dobrą opcją, ponieważ pobudzają ich umysł, stymulują mózg oraz budują więzi społeczne. Mogą to być gry towarzyskie, planszowe, karciane, manualne czy terapeutyczne. Puzzle dla seniorów zapobiegają demencji i łagodzą objawy choroby Alzheimera;
  • czytanie, rozwiązywanie krzyżówek - te czynności mają ogromny wpływ na sprawność intelektualną osoby starszej;
  • uprawianie kwiatów - poprawi to kondycję fizyczną seniora, a także będzie miło spędzonym czasem na świeżym powietrzu;
  • muzykoterapia - muzyka działa aktywizująco i uspokajająco, polepsza zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Dlaczego aktywizacja osób starszych jest ważna?

Aktywizacja osób starszych jest niezwykle ważna, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również jest to potrzeba psychiczna i społeczna seniorów oraz osób w każdym wieku. Dzięki aktywizacji, osoby starsze łagodzą proces starzenia się, czują się potrzebni, chcą być niezależni, nawiązują kontakty towarzyskie, są sprawniejsi i szczęśliwsi. Oprócz tego, mogą uczestniczyć w życiu społeczno-kulturowym oraz nawiązywać kontakty towarzyskie. Aktywizacja osób starszych daje szanse wykorzystywać ich potencjał (np. podczas wolontariatu) oraz przeciwdziała wykluczeniu społecznemu.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 10 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
JESTEM BARDZO ZADOWOLONA Z REALIZACJI ZAMÓWIENIA
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
pixel