Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co na pamięć i koncentrację dla dorosłych?

2023-11-27
Co na pamięć i koncentrację dla dorosłych?

Koncentracja i pamięć to dwie kluczowe umiejętności, które pozwalają nam funkcjonować w codziennym życiu. Dzięki nim możemy skutecznie uczyć się nowych rzeczy, wykonywać obowiązki zawodowe i utrzymywać relacje z bliskimi. W tym artykule przedstawimy jakie są najczęstsze przyczyny problemów z pamięcią i koncentracją oraz podzielimy się wskazówkami dotyczącymi utrzymania dobrej kondycji umysłowej.

Przyczyny problemów z koncentracją i pamięcią

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są one związane ze stylem życia, ale mogą być również objawem choroby. Do najczęstszych przyczyn problemów z koncentracją i pamięcią należą:

  • Zmęczenie: Jest to najczęstsza przyczyna problemów z koncentracją i pamięcią. Niewystarczająca ilość snu, zbyt długie godziny pracy czy nauki, a także stres mogą prowadzić do zmęczenia, które objawia się problemami z koncentracją i zapamiętywaniem
  • Stres: Może mieć negatywny wpływ na pamięć i koncentrację. Może powodować, że łatwiej zapominamy, trudniej się skupiamy i mamy problemy z podejmowaniem decyzji.
  • Niedobór snu: Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią i ogólnym funkcjonowaniem.
  • Niezdrowa dieta: Dieta uboga w składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białko, może prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią.
  • Używanie substancji psychoaktywnych: Alkohol, narkotyki i leki psychotropowe mogą mieć negatywny wpływ na pamięć i koncentrację.
  • Choroby: Niektóre choroby, takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, depresja, zaburzenia lękowe, niedoczynność tarczycy i udar, mogą powodować problemy z koncentracją i pamięcią.

Sposoby na poprawę koncentracji i pamięci

Wielu ludzi boryka się z trudnościami w zapamiętywaniu informacji, co może wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Nie istnieje jedna doskonałą recepta na problemy z pamięcią. Jednak włączając do codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków można starać się im skutecznie przeciwdziałać:

  • Ćwiczenia na pamięć: Świetnym sposobem na trening pamięci i koncentracji są gry. Najlepiej w tej kwestii powinny się sprawdzić gry memory, puzzle czy też szachy.
  • Aktywny tryb życia: Regularne ćwiczenia fizyczne pobudzają krążenie krwi do mózgu i odżywiają go. Co więcej, niektóre badania wykazują, że część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie jest większa u osób, które ćwiczą!
  • Dieta: Ważne jest, aby dieta była bogata w witaminy, minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza omega-3). Na pracę mózgu pozytywnie wpływa też beta-karoten i koenzym Q10.
  • Regenerujący sen: Brak odpowiedniego wypoczynku pogarsza funkcje poznawcze. Dlatego tak ważne jest, aby spać co najmniej 7-9 godzin na dobę. Warto też pamiętać o regularnych porach zasypiania i wstawania. Dobrze jest też ograniczyć korzystanie z telefonu przed snem. 

Odwiedź nasz sklep dla seniora i sprawdź pełną ofertę:

 

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 10 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
JESTEM BARDZO ZADOWOLONA Z REALIZACJI ZAMÓWIENIA
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
pixel