Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uspokoić osobę z demencją?

2023-10-22
Jak uspokoić osobę z demencją?

Jak uspokoić osobę z demencją?

Demencja, czyli inaczej zwana otępieniem, wywołana jest organiczną chorobą mózgu. Jest to obniżenie sprawności intelektualnej, a zaburzone zostają funkcje językowe, funkcje wzrokowo - przestrzenne, poznawcze, czyli pamięć oraz funkcje wykonawcze. Opieka nad osobą z demencją jest bardzo trudna ze względu na jej zachowanie. Często jest to zachowanie agresywne. Jak sobie z nim poradzić i jak uspokoić osobę z demencją? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest demencja, objawy demencji

Demencja zazwyczaj pojawia się u osób starszych, jednak osoby młode również są na nią narażone. Jest to choroba przewlekła i postępująca, wyróżnia się w niej kilka typów otępienia: otępienie w chorobie Alzheimera (najczęściej diagnozowane), otępienie z ciałami Levy’ego, otępienie naczyniopochodne, otępienie w chorobie Parkinsona oraz otępienie w chorobie Huntingtona. Nie wszystkie osoby chore na demencję doświadczają tych samych objawów. Objawami demencji mogą być: utrata pamięci (np. problemy ze znalezieniem różnych przedmiotów, zapominanie imion bliskich osób, nierozpoznawanie ludzi),trudności z formułowaniem myśli, trudności ze zrozumieniem, trudności z wyrażaniem się (np. problemy z nazywaniem rzeczy, mylenie nazw),problemy z wykonywaniem codziennych czynności, ubieranie się nieadekwatnie do warunków pogodowych, trudności z korzystania z różnych narzędzi (np. przyborów kuchennych).Kiedy powyższe objawy zauważysz u bliskiej Ci osoby, należy zgłosić się do lekarza, aby zdiagnozował demencję. Po zdiagnozowaniu otępienia, można zdać sobie sprawę z tego, że chory będzie wymagał opieki. 

Agresja u osób z demencją

W zależności od tego, które obszary w mózgu uszkodziła choroba, osoby z demencją komunikują się w różny sposób. Często jest to komunikacja poprzez krzyk. W taki sposób chora osoba daje sygnał, że czegoś potrzebuje (jest głodna, spragniona, czuje strach, ból fizyczny, a może dyskomfort). Opiekun powinien odpowiednio zareagować na potrzebę chorego, zaspokajając ją. Osoba z demencją nie zakomunikuje wprost co ją boli, co powoduje u niej lęk lub wybuch paniki. Przyczyną krzyku u osób z demencją są również majaczenia, urojenia i halucynacje. Demencja sprawia również, że chory jest mniej cierpliwy, ponieważ choroba ta ogranicza zdolność do radzenia sobie z emocjami. Osoba chora może gwałtownie reagować na drobne niewygody oraz nieświadomie przeklinać, gdyż zmiany, jakie zachodzą w mózgu, są odpowiedzialne za język i zachowania społeczne. Krzycząc, osoba chora na demencję może również zakomunikować, że się nudzi. Ważne jest, aby czuła się ona potrzebna, dlatego warto ją aktywizować, a to spowoduje mniejszą frustrację u chorego. Świetnym pomysłem jest wspólne spędzanie czasu. Przydać mogą się tutaj pomoce dla osób z demencją. Dobrze jest spędzić z chorą osobą czas, np. układając puzzle, grając w gry dla seniorów, czytając książki, malując czy oglądając zdjęcia.

Zapobieganie agresji, jak uspokoić osobę z demencją

Kiedy opiekujesz się osobą z demencją, warto wiedzieć, jak zapobiegać agresji oraz jak uspokoić osobę chorą.

Oto kilka rad: 

  • Sprawdź, czy wszystkie potrzeby chorego są zaspokojone.
  • Obserwuj i interpretuj, czego chory może potrzebować. 
  • Ogranicz bodźce, które mogą wpływać stresująco na chorego. Hałas może zdenerwować chorego, dlatego nie powinieneś zbyt głośno włączać radia czy telewizji. 
  • Staraj się nie wywoływać poczucia wstydu u osoby z demencją. Pytania do chorego o to, czy i kogo pamięta, mogą wywołać agresję. 
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju oraz ubrania. 
  • Nie wprowadzaj nagłych zmian w życie chorego. Osoby z demencją lubią rutynę, dlatego ważna jest codzienna regularność. 
  • Nie koryguj stale chorego. Nie lubią oni być stale poprawiani lub aby wciąż zwracano im uwagę, że nie pamiętają ważnych faktów. 

Kiedy osoba z demencją już wybuchnie, na początku spróbuj zidentyfikować przyczynę. Przeanalizuj, co się przed chwilą mogło zdarzyć, co źle wpłynęło na samopoczucie osoby chorej. Zachowaj spokojny głos oraz nie krzycz. Bez względu na to, czy chory ma rację, czy nie - przytaknij i zgódź się - wtedy łatwiej będzie mu się uspokoić, ponieważ zobaczy pojednawczą postawę. Daj czas choremu na uspokojenie się, a następnie zacznij rozmowę na inny temat. Oczywiście, ciągle używając serdecznego tonu głosu.

Opieka nad osobą z demencją

Opieka nad osobą z demencją jest bardzo trudny zadaniem. Opiekun powinien być bardzo czujny i wrażliwy, aby poradzić sobie z wyrażaniem emocji swoich podopiecznych. Powinno się zrozumieć, że zachowania osoby z demencją to reakcja chorego mózgu na sytuacje niezrozumiałe. Nie jest to jego zła wola, złośliwość czy próby skrzywdzenia bliskich, dlatego zrozumienie całej sytuacji na pewno pomoże w opiece nad osobą z demencją.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Polecam
2024-03-27
JESTEM BARDZO ZADOWOLONA Z REALIZACJI ZAMÓWIENIA
pixel