Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie zabawy z seniorami?

2023-02-23
Jakie zabawy z seniorami?

Osoby starsze z wiekiem wymagają nie tylko opieki, ale również poświęcenia im czasu, rozmowy, towarzystwa. By połączyć przyjemność wspólnie spędzonego czasu z wartością terapeutyczną, wspierającą dobrą kondycję seniora warto wykorzystać każdą chwilę na aktywność w formie gier, zabaw, łamigłówek. W zależności od preferencji seniora zabawy te mogą być różne od ruchowych przez gry towarzyskie, słowne, karciane. Wiele zależy również od stanu zdrowia osoby starszej, czy jej pamięć, spostrzegawczość, wzrok, słuch są w dobrym stanie. Dla schorowanych seniorów poleca się dopasowanie gier i zabaw pod deficyty, jakie należy ćwiczyć u seniora. Jeśli zaś chodzi o seniorów bez obciążeń chorobowych zawsze wskazane jest ćwiczenie umysłu angażujące wszystkie zmysły. Do takich zabaw należeć mogą gry dla seniorów zręcznościowe, jak również rozmaite krzyżówki, sudoku, scrable, a nawet memory.

Zabawy dla wnuczka i dziadka

Kiedy przeanalizujemy polecane zabawy dla seniorów i zabawy dla dzieci znajdziemy wiele wspólnych propozycji. Co więcej często na grach, puzzlach, układankach znajdziemy wskazanie dedykowanego wieku od 3 do 99 lat. Nie bez powodu takie oznaczenie znajduje się na opakowaniu. By zająć seniora i zadbać o jego dobre samopoczucie oraz kondycję psychofizyczną nie trzeba kupować pomocy, gier, wystarczy nieco kreatywności. Do najlepszych zabaw z seniorami należą kalambury, zagadki, zabawy słowne w dopowiedz słowo na literę kończącą wyraz, zabawy w skojarzenia, ciuciubabkę, jak również wiele innych. Poza zabawami aktywizującymi słownymi warto również włączyć gry pamięciowe, na spostrzegawczość, quizy, scrable, jak też gry karciane, szachy. Jeśli nasz senior lubi grywać w gry można pokusić się o klasyki jak rummikub, pędzące żółwie, monopoly. Niestety nie każdy senior jest w stanie grać z nami w gry wymagające. Dlatego też można sięgnąć po gry terapeutyczne jak kilkuelementowe puzzle, dopasuj do pary, przeciwieństwa czy gry logopedyczne, nawlekaj nie czekaj, story cube. Należy pamiętać, iz nie każda gra musi zawierać element terapeutyczny, dla poprawy stanu psychicznego wystarczy z seniorem zagrać w grę losową jak grzybobranie itp.

Zabawy z puzzlami

Puzzle dają wiele możliwości zabawy. Na rynku dostępne są zarówno kilkuelementowe puzzle jak też układanki z kilku tysięcy elementów. Seniorzy zwykle preferują puzzle wyraźne i niewielkie, które nie nudzą się ani też nie denerwują. Dla osób z problemami z myśleniem logicznym i zręcznością dostępne są układanki bez konieczności wpasowywania kształtu. Do ciekawych puzzli należą również puzzle warstwowe. Przy okazji układania które wymaga cierpliwości, koncentracji można również wprowadzić seniorowi elementy edukacyjne dotyczące obrazów jakie układa. To też baza do ćwiczeń logopedycznych, możliwość ćwiczenia w przeliczaniu, segregowaniu, szeregowaniu itp. Jeśli mamy do czynienia z osobą z demencją, z chorobą Alzheimera czy Parkinsona w aktywizacji seniora pomoże nam zwykły sorter dla maluchów, z którym możemy ćwiczyć zręczność.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Polecam
2024-03-27
JESTEM BARDZO ZADOWOLONA Z REALIZACJI ZAMÓWIENIA
pixel