Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Święta bez demencji w tle

2022-12-17
Święta bez demencji  w tle

W grudniu zadzieje się magia. Z subtelną kolędą w tle. Z niesamowitym zapachem korzennych przypraw. I światłami migoczącymi na kolorowej choince. Zadbaj, by wigilijna magia udzieliła się każdemu domownikowi. Temu z demencją także. Zastosuj 8 wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

1.     Pokój ciszy

Nie masz czasem dość tłoku i hałasu? To moment, w którym łapiesz się na ucieczce do cichego miejsca. Czasem to ucieczka talk w myślach, czasem fizycznie - ważne, by na chwile odłączyć się od nieustannego szumu.W czasie świąt takie odczucia mogą się nasilić. Dlatego w miarę możliwości, zagospodaruj kącik, w którym będzie można się wyciszyć i odpocząć. Poinformuj domowników o jego istnieniu. Niech w tym pokoju panuje dobrze wszystkim znany ład. Bez świątecznego przepychu. Z delikatną, odprężającą muzyką w tle. Idealnie nadadzą się do tego nagrania, które znajdziesz w naszym sklepie: CD Forest Days2, CD Seaside Days 6

2.     Zwolnione tempo

Znasz powiedzenie: co nagle to po diable? Niech towarzyszy Ci w ferworze świątecznych przygotowań. Zwolnij. Umiar warto zachować w tempie dekorowania domu. Kolorowe bombki, błyszczące łańcuchy i migające światełka to mocne bodźce dla osoby z demencją. Wprowadzaj świąteczny nastrój stopniowo. Dzięki temu unikniesz uczucia zagubienia u seniora, które często towarzyszy nagłym zmianom. Zacznij od subtelnych zapachów, które przybliżą mu magię świąt. Poszukaj ich w ofercie naszego sklepu: Spray Garden Days 6, Spray Seaside Days 6.

3.     Przezorny, zawsze przygotowany!

Nie zawsze masz wpływ na to, ilu gości zasiądzie przy wigilijnym stole. Niektórych wyklucza choroba, która mocno wpływa na samopoczucie. Tak jest z seniorami ze zdiagnozowaną demencją. W zależności od stadium choroby, mogą czuć się różnie. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić… nie planuj! Po prostu zabezpiecz się na wypadek, gdyby mieli dołączyć do wieczerzy. Wystarczy dodatkowe nakrycie przy stole. A jeżeli odwiedza Was Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów, niech zostawi także coś dla seniora. Kilka kreatywnych propozycji znajdziesz pod tym linkiem -> https://www.vidacareplus.pl/pl/products/obrazy-do-pary-gra-karciana-zwierzece-pary-gra-karciana-8761?query_id=2

4.     Wspomnień czar

Co najlepiej pasuje do słodkiego, świątecznego makowca? Oczywiście filiżanka ciepłego naparu lub kawy oraz… garść wspomnień! Zaproś rodzinę do przytulnego kącika z kanapą i cofnijcie się w czasie. To nie tylko przyjemne doświadczenie. Dla członka rodziny z demencją to forma treningu umysłu, której tak bardzo potrzebuje w swojej codzienności. Wyciągnij z dna szafy rodzinny album. Odszukaj nagrań z czasów, gdy byliście jeszcze młodzi. A może masz inny pomysł? Każdy będzie tutaj dobry!

5.     Jedzenie

W święta mamy tendencję do jedzenia na zapas. Sprzyjają temu różnorodność i ilość potraw, które goszczą za wigilijnym stole. W dodatku sygnały ostrzegawcze wysyłane przez przepełniony żołądek są w tym dniu bagatelizowane. Umiar jest szczególnie ważny dla osoby z demencją. Dlatego zachowaj regularność w posiłkach. Organizuj aktywności między kolejnymi daniami. Być może dobrym pomysłem będzie rodzinne układanie puzzli, na które na co dzień nie macie czasu? A to kolejna możliwość, by włączyć do zabawy seniora.

6.     Zajęcia integracyjne

Świąteczne dżingle towarzyszą nam przeszło miesiąc. Słyszymy je w radiach, telewizji, a nawet robiąc zakupy. Dlatego odpocznij na chwilę od tego zgiełku. Po wieczerzy, puść w tle delikatną muzykę relaksacyjną, np. tę: CD Rainy Days 3. Zaproponuj rodzinie integrację przy ciekawej grze. Pamiętaj, by dopasować poziom rozrywki do seniora, którego gościsz. Ułatwimy Ci to zadanie. Pod tym linkiem znajdziesz rekomendowane gry -> https://www.vidacareplus.pl/weze-i-drabiny-chinczyk-gra-planszowa-2?query_id=3

7.     Radość ukryta w prostocie

Nie zapominaj, że święta to przede wszystkim okazja, by pobyć razem. Doceń to spotkanie i … nie przesadzaj ze świątecznymi atrakcjami. Najpiękniejsze święta nie wymagają skomplikowanych przygotowań. Wystarczy dobry nastrój, nieco ciepła i cudowne zapachy.

8.     Rozrywkowe święta

Kto zabroni Ci się trochę pobrudzić? Święta to idealny czas, by uwolnić dziecięcą radość. Wielu z nas kojarzy ją z możliwością brudzenia palców. Wystarczy w tym celu sięgnąć po farby -https://www.vidacareplus.pl/pl/products/aquapaint-ocean-8745?query_id=1.

A jeżeli wolisz spokojniejsze rozrywki bez bałaganu, zadbaj o stymulację sensoryczną seniora. W tym celu podaj mu w dłonie miłą w dotyku zabawkę. Święta to wyjątkowy czas. Kryje w sobie niesamowity potencjał – uwalnia wspomnienia, zbliża ludzi i wywołuje uśmiech na twarzy. Zadbaj, by wszystkie te elementy pojawiły się także u seniora, którego gościsz!

Wesołych świąt!

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 10 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Polecam
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
pixel