Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Terapia zajęciowa - w czym może pomóc?

2023-10-29
Terapia zajęciowa - w czym może pomóc?

Terapia zajęciowa to dziedzina, która odgrywa ważną rolę w poprawie jakości życia seniorów. To forma terapii, która łączy ze sobą rehabilitację fizyczną, psychiczną, społeczną i zawodową. Polega ona na angażowaniu rehabilitowanej osoby w różne formy aktywności życiowej, tak by jak najdłużej utrzymała zdolności funkcjonalne, cieszyła się pełnią życia oraz jej stan psychiczny polepszał się.

W czym może pomóc terapia zajęciowa?

Terapia zajęciowa z założenia ma wpływać pozytywnie na dobrostan psychiczny i fizyczny osoby rehabilitowanej. Oto główne cele terapii zajęciowej dla seniorów:

 • utrzymanie niezależności- pomoc osobom starszym w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się, dbanie o higienę czy gotowanie, co pomaga im pozostać samodzielnymi jak najdłużej,
 • poprawa zdolności funkcjonalnych- pomoc seniorom w poprawie równowagi, koordynacji ruchowej i siły mięśni, w celu zapobiegania upadkom,
 • promowanie społeczności- poprzez zajęcia grupowe seniorzy mogą nawiązywać nowe przyjaźnie, 
 • stymulowanie zdrowia psychicznego- pomoc w utrzymaniu aktywności umysłowej, poprawa pamięci oraz zredukowanie uczucia samotności.

Rodzaje zajęć w terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa dla seniorów zawiera różnorodne zajęcia, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Należą do nich:

 • zajęcia rekreacyjne- pozwalają na integrację, zwiększają sprawność fizyczną oraz zapewniają rozrywkę,
 • zajęcia relaksacyjne- joga, medytacja czy mindfulness pozwalają zredukować stres oraz poprawiają samopoczucie,
 • terapia ze zwierzętami -hipoterapia czy dogoterapia mają ogromny wpływ na samopoczucie i emocje seniorów,
 • zajęcia kulinarno- dietetyczne,
 • zajęcia muzyczne- rozwijające motorykę oraz słuch,
 • zajęcia społeczne- takie jak grupy dyskusyjne czy wycieczki pozwalają seniorom budować nowe relacje,
 • zajęcia ruchowe- pozwalają na rozwój równowagi, siły mięśni i elastyczności,
 • zajęcia kognitywne- planszówki czy łamigłówki dbają o stymulację umysłu osób starszych.

Najważniejszym jest jednak by dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i możliwości seniorów by mogli oni czerpać radość oraz same korzyści z zajęć. 

Innowacje w Terapii Zajęciowej

Nowe technologie oraz badania naukowe otwierają przed terapią zajęciową szeroki wachlarz możliwości. Teleterapia jest jedną z nich. Pozwala ona pomóc osobom, które mają problem z dostępem do tradycyjnej opieki medycznej, oraz są kluczowe w sytuacjach awaryjnych. Wirtualna rzeczywistość (VR) również znacząco pomaga w rehabilitacji i rozwijaniu umiejętności. Program działań VR może zawierać wirtualny spacer, ćwiczenia ruchowe czy trening kognitywny.

Na rynku dostępne są również technologie asystujące, które pozwalają osobom z różnymi niepełnosprawnościami wykonywać codzienne czynności. Ponadto, innowacje w analizie danych oraz sztucznej inteligencji pozwalają zindywidualizować plan terapii zajęciowej. Dzięki temu programy pacjentów mogą być lepiej dostosowane, a rehabilitacja bardziej skuteczna.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 9 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-12
Szybko i sprawnie zrealizowane zakupy.
2022-12-22
Dziękuję, wszystko OK.
pixel